Jak się ubrać na 27 stopni, a dokładnie na 26,7 °C (80 °F)? Lekkie, luźne ubrania z lnu lub bawełny. Na przykład T-shirt z szortami, spódnica, lekka sukienka lub cienkie spodnie oraz sandały lub sneakersy. Do tego kapelusz z rondem, okulary przeciwsłoneczne i lekka warstwa na poranek. W normach klimatycznych NOAA 1991–2020 32 z 34 sprawdzonych przez nas miast USA ma miesiąc ze średnią temperaturą maksymalną około 27 °C (80 °F). Jego średnia minimalna wynosi od 10,0 °C (50,0 °F) w Denver do 19,3 °C (66,8 °F) w Honolulu.

Narzędzie Wearton W co się jutro ubrać odczytuje prognozę dla twojego miasta o 8:00, 13:00 i 19:00. Gdy te godziny wypadają w różnych przedziałach temperatury, radzi ubrać się na warstwy. Decyduje według temperatury odczuwalnej, która uwzględnia wpływ wiatru, wilgotności i słońca. Zobaczysz tam, czy twoje popołudnie z 27 stopniami zaczyna się chłodnym porankiem.

Jak się ubrać na 27 stopni, od rana do wieczora

Na dzień z 27 stopniami proponujemy jeden lekki strój na popołudnie i jedną warstwę na chłodniejszy poranek lub wieczór. Narzędzia Wearton „W co się ubrać” dzielą temperaturę odczuwalną na trzy przedziały. Przy 10 °C (50 °F) lub mniej to „Zimno”: ciepły sweter i płaszcz oraz pełne buty. Powyżej 10 °C i do 18 °C (64,4 °F) to „Umiarkowanie”: lekka warstwa do zdjęcia oraz spodnie lub dżinsy. Powyżej 18 °C to „Ciepło”: coś lekkiego i przewiewnego, len lub bawełna.

Tabela to nasza propozycja na każdą porę dnia, z przedziałem Wearton dla temperatury odczuwalnej tam, gdzie ma zastosowanie.

Twój dzień z 26,7 °C (80 °F) Co założyć
Wczesny ranek lub późny wieczór z temperaturą odczuwalną 10 °C (50 °F) lub niższą, przedział „Zimno” Ciepły sweter lub lekki płaszcz na strój, długie spodnie i pełne buty
Ranek lub wieczór z temperaturą odczuwalną powyżej 10 °C (50 °F) i do 18 °C (64,4 °F), przedział „Umiarkowanie” Kardigan, koszula wierzchnia (overshirt) lub lekka kurtka na T-shirt, do tego dżinsy lub chinosy
Popołudnie, około 26,7 °C (80 °F), sucho i w cieniu T-shirt lub koszula z krótkim rękawem, szorty, spódnica, lekka sukienka lub cienkie spodnie, sandały lub przewiewne sneakersy
Popołudnie, wilgotno To samo, luźne i lekkie, z lnu lub bawełny
Popołudnie w pełnym słońcu Kapelusz z rondem dookoła, okulary przeciwsłoneczne i krem z filtrem
Wietrznie, 20 km/h (12 mph) lub więcej Lepiej spodnie lub szorty niż spódnica, a lekka warstwa pod ręką

Narzędzia Wearton dają dwie wskazówki na wiatr i deszcz. Przy wietrze 20 km/h (12 mph) lub silniejszym radzą: „Spódnice będą fruwać, załóż spodnie”. Gdy szansa na deszcz wynosi 40% lub więcej, radzą: „Zostaw zamsz w domu”.

Przy maksymalnej około 27 °C średnia minimalna to od 10 do 19 °C (od 50 do 67 °F)

Sprawdziliśmy 34 miasta USA w normach NOAA 1991–2020 i 32 z nich mają miesiąc ze średnią maksymalną bliską 27 °C (80 °F). W tych 32 parach miasto i miesiąc średnia dzienna temperatura minimalna wynosi od 10,0 do 19,3 °C (od 50,0 do 66,8 °F). To od 7,6 do 16,4 °C (od 13,7 do 29,6 °F) mniej niż średnia maksymalna w tym samym miesiącu. To miesięczne średnie klimatyczne dla wybranych par miasto i miesiąc. Nie przewidują minimum jednego konkretnego dnia z 27 stopniami.

Jak wybraliśmy 32 miasta

Normy klimatyczne publikują National Centers for Environmental Information (NCEI) agencji NOAA: norma to średnia z 30 lat dla danego pomiaru, a obecny zestaw obejmuje lata 1991–2020.

Sprawdziliśmy po jednej stacji NOAA w każdym z 34 dużych miast USA. Miasto się kwalifikuje, jeśli ma miesiąc ze średnią dzienną temperaturą maksymalną od 25,3 do 28,1 °C (od 77,5 do 82,5 °F). Dla każdego miasta wzięliśmy ten kwalifikujący się miesiąc, którego średnia maksymalna jest najbliższa 26,7 °C (80 °F). Użyliśmy miesięcznych norm NOAA dla wszystkich 34 stacji. San Francisco i San Diego się nie kwalifikują: ich najcieplejsze miesiące mają średnio 21,2 °C (70,2 °F) i 25,2 °C (77,3 °F). Najchłodniejsze średnie minimalne mają Denver, Phoenix i Shreveport, a najcieplejsze Boston, Miami i Honolulu.

Miasto i miesiąc Średnia maksymalna Średnia minimalna Maksymalna minus minimalna Średnia minimalna w przedziałach Wearton (tylko temperatura powietrza)
Denver, wrzesień 26,4 °C (79,6 °F) 10,0 °C (50,0 °F) 16,4 °C (29,6 °F) Zimno
Phoenix, marzec 25,6 °C (78,1 °F) 12,5 °C (54,5 °F) 13,1 °C (23,6 °F) Umiarkowanie
Shreveport, październik 26,3 °C (79,3 °F) 13,0 °C (55,4 °F) 13,3 °C (23,9 °F) Umiarkowanie
Orlando, marzec 26,1 °C (78,9 °F) 13,2 °C (55,8 °F) 12,8 °C (23,1 °F) Umiarkowanie
Salt Lake City, wrzesień 27,0 °C (80,6 °F) 13,5 °C (56,3 °F) 13,5 °C (24,3 °F) Umiarkowanie
Dallas-Fort Worth, październik 25,8 °C (78,4 °F) 13,9 °C (57,1 °F) 11,8 °C (21,3 °F) Umiarkowanie
Seattle, sierpień 25,3 °C (77,6 °F) 14,0 °C (57,2 °F) 11,3 °C (20,4 °F) Umiarkowanie
Indianapolis, wrzesień 25,7 °C (78,2 °F) 14,1 °C (57,4 °F) 11,6 °C (20,8 °F) Umiarkowanie
Kansas City, wrzesień 26,2 °C (79,2 °F) 14,2 °C (57,5 °F) 12,1 °C (21,7 °F) Umiarkowanie
Charlotte, maj 26,7 °C (80,1 °F) 14,4 °C (58,0 °F) 12,3 °C (22,1 °F) Umiarkowanie
Nashville, maj 26,9 °C (80,4 °F) 14,6 °C (58,3 °F) 12,3 °C (22,1 °F) Umiarkowanie
San Antonio, kwiecień 26,8 °C (80,3 °F) 14,7 °C (58,4 °F) 12,2 °C (21,9 °F) Umiarkowanie
Portland (Oregon), lipiec 27,7 °C (81,9 °F) 14,7 °C (58,5 °F) 13,0 °C (23,4 °F) Umiarkowanie
Louisville, maj 25,4 °C (77,8 °F) 14,8 °C (58,7 °F) 10,6 °C (19,1 °F) Umiarkowanie
Austin, kwiecień 26,8 °C (80,3 °F) 14,9 °C (58,9 °F) 11,9 °C (21,4 °F) Umiarkowanie
Las Vegas, październik 27,3 °C (81,2 °F) 15,3 °C (59,6 °F) 12,0 °C (21,6 °F) Umiarkowanie
Houston, kwiecień 26,7 °C (80,1 °F) 15,4 °C (59,8 °F) 11,3 °C (20,3 °F) Umiarkowanie
Los Angeles (centrum), październik 25,9 °C (78,6 °F) 15,5 °C (59,9 °F) 10,4 °C (18,7 °F) Umiarkowanie
Detroit, czerwiec 26,5 °C (79,7 °F) 15,7 °C (60,2 °F) 10,8 °C (19,5 °F) Umiarkowanie
Tampa, listopad 26,1 °C (78,9 °F) 15,9 °C (60,7 °F) 10,1 °C (18,2 °F) Umiarkowanie
Chicago (O’Hare), czerwiec 26,9 °C (80,4 °F) 16,0 °C (60,8 °F) 10,9 °C (19,6 °F) Umiarkowanie
Philadelphia, wrzesień 26,1 °C (78,9 °F) 16,1 °C (60,9 °F) 10,0 °C (18,0 °F) Umiarkowanie
St. Louis, wrzesień 27,3 °C (81,1 °F) 16,1 °C (60,9 °F) 11,2 °C (20,2 °F) Umiarkowanie
Cleveland, czerwiec 26,6 °C (79,8 °F) 16,2 °C (61,1 °F) 10,4 °C (18,7 °F) Umiarkowanie
Atlanta, maj 27,3 °C (81,1 °F) 16,3 °C (61,3 °F) 11,0 °C (19,8 °F) Umiarkowanie
Minneapolis-St. Paul, sierpień 27,1 °C (80,7 °F) 17,1 °C (62,8 °F) 9,9 °C (17,9 °F) Umiarkowanie
Washington, D.C. (Reagan), wrzesień 27,1 °C (80,7 °F) 17,8 °C (64,1 °F) 9,2 °C (16,6 °F) Umiarkowanie
New Orleans, październik 27,0 °C (80,6 °F) 17,9 °C (64,3 °F) 9,1 °C (16,3 °F) Umiarkowanie
New York (Central Park), czerwiec 26,5 °C (79,7 °F) 18,0 °C (64,4 °F) 8,5 °C (15,3 °F) Umiarkowanie
Boston, sierpień 26,9 °C (80,4 °F) 18,4 °C (65,1 °F) 8,5 °C (15,3 °F) Ciepło
Miami, marzec 27,0 °C (80,6 °F) 18,7 °C (65,6 °F) 8,3 °C (15,0 °F) Ciepło
Honolulu, styczeń 26,9 °C (80,5 °F) 19,3 °C (66,8 °F) 7,6 °C (13,7 °F) Ciepło

Wykres pokazuje te same średnie minimalne, od 10,0 °C (50,0 °F) w Denver do 19,3 °C (66,8 °F) w Honolulu. To średnie klimatyczne, a nie prognozy.

Wykres słupkowy średniej temperatury minimalnej w 32 miastach USA w miesiącu, w którym każde z nich ma średnią maksymalną około 27 °C (80 °F), 1991–2020: od 10,0 °C (50,0 °F) w Denver do 19,3 °C (66,8 °F) w Honolulu

Przedziały Wearton dotyczą temperatury odczuwalnej, która uwzględnia też wiatr, wilgotność i słońce. Ostatnia kolumna stosuje ich granice do tych średnich temperatury powietrza tylko dla porównania. Każda średnia maksymalna jest wyższa niż granica 18 °C (64,4 °F) przedziału „Ciepło”. Średnia minimalna mieści się w przedziale „Umiarkowanie” w 28 z 32 par miasto i miesiąc, w przedziale „Zimno” w Denver, a w przedziale „Ciepło” w Bostonie, Miami i Honolulu.

W wilgotnym powietrzu 26,7 °C odczuwa się jak 27–30 °C (81–86 °F)

Przy 26,7 °C (80 °F) w cieniu wilgotność względna od 50 do 90% daje indeks ciepła od 27,1 do 30,2 °C (od 80,8 do 86,3 °F). To wynik wzoru na indeks ciepła National Weather Service. Według National Weather Service indeks ciepła mówi, jak gorąco naprawdę się odczuwa, gdy do temperatury powietrza dochodzi wilgotność względna. Służba podaje, że wartości dotyczą miejsc w cieniu przy słabym wietrze, a pełne słońce może je podnieść nawet o 8,3 °C (15 °F).

Obliczyliśmy te wartości ze wzoru przy temperaturze powietrza 26,7 °C (80 °F). Wyniki w °C są przeliczone z niezaokrąglonych wyników w °F.

Wilgotność względna przy 26,7 °C (80 °F) Indeks ciepła
50% 27,1 °C (80,8 °F)
60% 27,7 °C (81,8 °F)
80% 29,0 °C (84,2 °F)
90% 30,2 °C (86,3 °F)

Przy temperaturze powietrza 26,7 °C (80 °F) i wilgotności od 20 do 40% wzór National Weather Service daje indeks ciepła nieco poniżej 26,7 °C (80 °F). Przy wilgotności 60% daje 27,7 °C (81,8 °F) w cieniu. Z dodatkiem National Weather Service za pełne słońce, do 8,3 °C (15 °F), szacujemy górną wartość w pełnym słońcu na 36,0 °C (96,8 °F).

Czy 27 stopni to gorąco?

26,7 °C (80 °F) to ciepła pogoda, a w wilgotnym powietrzu lub w pełnym słońcu może być odczuwalna jako gorąca. Weźmy temperaturę powietrza 26,7 °C (80 °F) w cieniu przy słabym wietrze. Przy wilgotności od 50 do 90% jej obliczony indeks ciepła mieści się w klasie „Ostrożność” (Caution) National Weather Service, od 26,7 do 32,2 °C (od 80 do 90 °F): „Możliwe zmęczenie przy długotrwałym narażeniu i/lub wysiłku fizycznym”.

Pełne słońce może podnieść indeks ciepła nawet o 8,3 °C (15 °F), podaje National Weather Service. To wystarczy, by dojść do jego klasy „Szczególna ostrożność” (Extreme Caution), od 32,2 do 39,4 °C (od 90 do 103 °F). W tej klasie przy długotrwałym narażeniu lub wysiłku fizycznym możliwe są skurcze cieplne, wyczerpanie cieplne lub udar cieplny. To ogólna informacja, a nie porada medyczna.

Jasne czy ciemne kolory na 27 stopni?

Na upał wybieraj jasne kolory. National Weather Service radzi nosić lekkie, luźne ubrania w jasnych kolorach, które odbijają ciepło i światło słoneczne. Co do ochrony przed promieniami UV, CDC podaje, że najlepiej chroni gęsto tkany materiał i że ciemniejsze kolory mogą chronić bardziej niż jaśniejsze. CDC podaje też, że mokry T-shirt chroni słabiej niż suchy. Na gorące popołudnie proponujemy więc jasne kolory w gęsto tkanym materiale, z kapeluszem osłaniającym twarz i kark.

Czy można nosić dżinsy przy 27 stopniach?

Tak, przy 27 stopniach możesz nosić dżinsy w chłodniejszy poranek lub wieczór. Na ciepłe popołudnie z 26,7 °C (80 °F) proponujemy cienkie spodnie, na przykład lniane spodnie lub lekkie chinosy, albo szorty lub spódnicę.

Czy przy 27 stopniach potrzebny jest krem z filtrem i kapelusz?

Ochronę przed słońcem planuj według indeksu UV, a nie według temperatury. Skala indeksu UV agencji EPA mówi, że ochrona jest potrzebna od indeksu UV 3. Zaleca wtedy cień od późnego przedpołudnia do połowy popołudnia, krem z filtrem o szerokim spektrum i SPF 15 lub wyższym, odzież ochronną, kapelusz z szerokim rondem i okulary przeciwsłoneczne. CDC podaje, że promienie UV mogą do ciebie docierać także w pochmurne i chłodne dni. Dodaje, że w kontynentalnych Stanach Zjednoczonych są najsilniejsze od 10:00 do 16:00 czasu letniego.

Jeśli chodzi o kapelusz, CDC proponuje rondo dookoła, które ocienia twarz, uszy i kark, z gęsto tkanego materiału, takiego jak płótno canvas. Dla przypomnienia: narzędzia Wearton pokazują „SPF 30 na twarz” od UV 3 i „SPF 50 + okulary przeciwsłoneczne” od UV 6. To ogólna informacja, a nie porada medyczna.

Ile to 80 stopni Fahrenheita w stopniach Celsjusza?

80 stopni Fahrenheita to 26,7 stopnia Celsjusza. Aby przeliczyć stopnie Fahrenheita na stopnie Celsjusza, odejmij 32 i pomnóż wynik przez 5/9: (80 − 32) × 5/9 = 26,7. To więcej niż 18 °C (64,4 °F), czyli granica, na której narzędzia Wearton przechodzą z przedziału „Umiarkowanie” do przedziału „Ciepło”.

Co zrobić dalej

Sprawdź prognozę na każdą godzinę, którą spędzisz na zewnątrz: lekki strój jest na najgorętszą godzinę, a warstwa na najchłodniejszą.

  1. Sprawdź rano, popołudnie i wieczór swojego dnia w narzędziu W co się jutro ubrać albo najbliższe siedem dni w narzędziu W co się ubrać w tym tygodniu. Temperaturę odczuwalną w tej chwili pokazuje narzędzie W co się dziś ubrać, które nie wymaga rejestracji.
  2. Na popołudnie około 26,7 °C (80 °F) załóż lekkie, luźne ubrania. Warstwę na poranek i wieczór wybierz według godzinowej temperatury odczuwalnej. Weź lekką warstwę, gdy jest umiarkowanie, a ciepły sweter lub lekki płaszcz, gdy odczuwalna temperatura to 10 °C (50 °F) lub mniej.
  3. Na chłodniejszy dzień przeczytaj, jak się ubrać na 20–21 stopni i jak się ubrać na 15 stopni.

W aplikacji webowej Wearton strona Dziś pokazuje stylizację dnia z ubrań, które masz. Po dniu poza domem pyta, jak ci było, i przesuwa twoją osobistą temperaturę odczuwalną w górę lub w dół.

Znasz swoje kolory. Teraz zobacz, które z twoich ubrań do nich pasują i w co się dziś ubrać.