Mitä päälle 27 asteessa, tarkemmin 26,7 °C:ssa (80 °F)? Kevyet, väljät vaatteet pellavaa tai puuvillaa. Esimerkiksi T-paita ja shortsit, hame, kevyt mekko tai ohuet housut sekä sandaalit tai tennarit. Lisäksi lierillinen hattu, aurinkolasit ja kevyt kerros aamua varten. NOAA:n ilmastollisten vertailuarvojen 1991–2020 mukaan 32:ssa tarkastelemastamme 34 Yhdysvaltain kaupungista on kuukausi, jonka keskimääräinen ylin lämpötila on noin 27 °C (80 °F). Sen kuukauden keskimääräinen alin vaihtelee Denverin 10,0 °C:sta (50,0 °F) Honolulun 19,3 °C:seen (66,8 °F).
Weartonin Mitä pukea huomenna -työkalu lukee kaupunkisi ennusteen kello 8, 13 ja 19. Jos nämä tunnit osuvat eri lämpötilaluokkiin, se neuvoo pukeutumaan kerroksittain. Se päättää tuntuvan lämpötilan mukaan, joka ottaa huomioon tuulen, ilmankosteuden ja auringon vaikutuksen. Työkalusta näet, alkaako 27 asteen iltapäiväsi viileällä aamulla.
Mitä päälle 27 asteessa aamusta iltaan
27 asteen päivälle ehdotamme yhtä kevyttä asua iltapäivää varten ja yhtä kerrosta viileämpää aamua tai iltaa varten. Weartonin Mitä pukea -työkalut jakavat tuntuvan lämpötilan kolmeen luokkaan. Kun on 10 °C (50 °F) tai alle, luokka on “Kylmä”: lämmin neule ja päällystakki sekä umpikengät. Yli 10 °C ja enintään 18 °C (64,4 °F) on “Leuto”: kevyt kerros, jonka voit riisua, ja housut tai farkut. Yli 18 °C on “Lämmin”: jotain kevyttä ja hengittävää, pellavaa tai puuvillaa.
Taulukossa on ehdotuksemme päivän jokaiselle osalle ja tuntuvan lämpötilan Wearton-luokka, kun se sopii.
| 26,7 °C:n (80 °F) päiväsi | Mitä päälle |
|---|---|
| Varhainen aamu tai myöhäinen ilta, joka tuntuu 10 °C:lta (50 °F) tai kylmemmältä, “Kylmä”-luokka | Lämmin neule tai kevyt päällystakki asun päälle, pitkät housut ja umpikengät |
| Aamu tai ilta, joka tuntuu yli 10 °C:lta (50 °F) ja enintään 18 °C:lta (64,4 °F), “Leuto”-luokka | Neuletakki, paitatakki tai kevyt takki T-paidan päälle sekä farkut tai chinot |
| Iltapäivä, noin 26,7 °C (80 °F), kuivaa ja varjossa | T-paita tai lyhythihainen kauluspaita, shortsit, hame, kevyt mekko tai ohuet housut, sandaalit tai hengittävät tennarit |
| Iltapäivä, kosteaa | Sama, väljää ja kevyttä, pellavaa tai puuvillaa |
| Iltapäivä täydessä auringossa | Hattu, jonka lieri kiertää koko hatun ympäri, aurinkolasit ja aurinkovoide |
| Tuulista, 20 km/h (12 mph) tai enemmän | Mieluummin housut tai shortsit kuin hame, ja kevyt kerros käden ulottuvilla |
Wearton-työkalut antavat kaksi vinkkiä tuulelle ja sateelle. Kun tuuli on 20 km/h (12 mph) tai enemmän, ne sanovat, että hameet lepattavat ja että kannattaa pukea housut. Kun sateen todennäköisyys on 40 % tai enemmän, ne sanovat, että mokka kannattaa jättää kotiin.
Kun ylin on noin 27 °C, keskimääräinen alin on 10–19 °C (50–67 °F)
Tarkastelimme 34:ää Yhdysvaltain kaupunkia NOAA:n vertailuarvoissa 1991–2020, ja 32:ssa niistä on kuukausi, jonka keskimääräinen ylin on lähellä 27 °C:ta (80 °F). Näissä 32:ssa kaupungin ja kuukauden yhdistelmässä keskimääräinen päivän alin lämpötila on 10,0–19,3 °C (50,0–66,8 °F). Se on 7,6–16,4 °C (13,7–29,6 °F) alle saman kuukauden keskimääräisen ylimmän lämpötilan. Nämä ovat valittujen kaupunkien ja kuukausien ilmaston kuukausikeskiarvoja. Ne eivät ennusta yksittäisen 27 asteen päivän alinta lämpötilaa.
Miten valitsimme 32 kaupunkia
NOAA:n National Centers for Environmental Information (NCEI) julkaisee ilmastollisia vertailuarvoja: vertailuarvo on mittauksen 30 vuoden keskiarvo, ja nykyinen sarja kattaa vuodet 1991–2020.
Tarkastelimme yhtä NOAA:n asemaa kussakin 34 suuressa Yhdysvaltain kaupungissa. Kaupunki tulee mukaan, jos sillä on kuukausi, jonka keskimääräinen päivän ylin lämpötila on 25,3–28,1 °C (77,5–82,5 °F). Kullekin kaupungille otimme sen sopivan kuukauden, jonka keskimääräinen ylin on lähimpänä 26,7 °C:ta (80 °F). Lähteenä olivat kaikkien 34 aseman NOAA:n kuukausittaiset vertailuarvot. San Francisco ja San Diego eivät tule mukaan: niiden lämpimimpien kuukausien keskiarvo on 21,2 °C (70,2 °F) ja 25,2 °C (77,3 °F). Viileimmät keskimääräiset alimmat lämpötilat ovat Denverissä, Phoenixissa ja Shreveportissa, lämpimimmät Bostonissa, Miamissa ja Honolulussa.
| Kaupunki ja kuukausi | Keskimääräinen ylin | Keskimääräinen alin | Ylin miinus alin | Keskimääräinen alin Weartonin luokissa (vain ilman lämpötila) |
|---|---|---|---|---|
| Denver, syyskuu | 26,4 °C (79,6 °F) | 10,0 °C (50,0 °F) | 16,4 °C (29,6 °F) | Kylmä |
| Phoenix, maaliskuu | 25,6 °C (78,1 °F) | 12,5 °C (54,5 °F) | 13,1 °C (23,6 °F) | Leuto |
| Shreveport, lokakuu | 26,3 °C (79,3 °F) | 13,0 °C (55,4 °F) | 13,3 °C (23,9 °F) | Leuto |
| Orlando, maaliskuu | 26,1 °C (78,9 °F) | 13,2 °C (55,8 °F) | 12,8 °C (23,1 °F) | Leuto |
| Salt Lake City, syyskuu | 27,0 °C (80,6 °F) | 13,5 °C (56,3 °F) | 13,5 °C (24,3 °F) | Leuto |
| Dallas-Fort Worth, lokakuu | 25,8 °C (78,4 °F) | 13,9 °C (57,1 °F) | 11,8 °C (21,3 °F) | Leuto |
| Seattle, elokuu | 25,3 °C (77,6 °F) | 14,0 °C (57,2 °F) | 11,3 °C (20,4 °F) | Leuto |
| Indianapolis, syyskuu | 25,7 °C (78,2 °F) | 14,1 °C (57,4 °F) | 11,6 °C (20,8 °F) | Leuto |
| Kansas City, syyskuu | 26,2 °C (79,2 °F) | 14,2 °C (57,5 °F) | 12,1 °C (21,7 °F) | Leuto |
| Charlotte, toukokuu | 26,7 °C (80,1 °F) | 14,4 °C (58,0 °F) | 12,3 °C (22,1 °F) | Leuto |
| Nashville, toukokuu | 26,9 °C (80,4 °F) | 14,6 °C (58,3 °F) | 12,3 °C (22,1 °F) | Leuto |
| San Antonio, huhtikuu | 26,8 °C (80,3 °F) | 14,7 °C (58,4 °F) | 12,2 °C (21,9 °F) | Leuto |
| Portland, Oregon, heinäkuu | 27,7 °C (81,9 °F) | 14,7 °C (58,5 °F) | 13,0 °C (23,4 °F) | Leuto |
| Louisville, toukokuu | 25,4 °C (77,8 °F) | 14,8 °C (58,7 °F) | 10,6 °C (19,1 °F) | Leuto |
| Austin, huhtikuu | 26,8 °C (80,3 °F) | 14,9 °C (58,9 °F) | 11,9 °C (21,4 °F) | Leuto |
| Las Vegas, lokakuu | 27,3 °C (81,2 °F) | 15,3 °C (59,6 °F) | 12,0 °C (21,6 °F) | Leuto |
| Houston, huhtikuu | 26,7 °C (80,1 °F) | 15,4 °C (59,8 °F) | 11,3 °C (20,3 °F) | Leuto |
| Los Angeles (keskusta), lokakuu | 25,9 °C (78,6 °F) | 15,5 °C (59,9 °F) | 10,4 °C (18,7 °F) | Leuto |
| Detroit, kesäkuu | 26,5 °C (79,7 °F) | 15,7 °C (60,2 °F) | 10,8 °C (19,5 °F) | Leuto |
| Tampa, marraskuu | 26,1 °C (78,9 °F) | 15,9 °C (60,7 °F) | 10,1 °C (18,2 °F) | Leuto |
| Chicago (O’Hare), kesäkuu | 26,9 °C (80,4 °F) | 16,0 °C (60,8 °F) | 10,9 °C (19,6 °F) | Leuto |
| Philadelphia, syyskuu | 26,1 °C (78,9 °F) | 16,1 °C (60,9 °F) | 10,0 °C (18,0 °F) | Leuto |
| St. Louis, syyskuu | 27,3 °C (81,1 °F) | 16,1 °C (60,9 °F) | 11,2 °C (20,2 °F) | Leuto |
| Cleveland, kesäkuu | 26,6 °C (79,8 °F) | 16,2 °C (61,1 °F) | 10,4 °C (18,7 °F) | Leuto |
| Atlanta, toukokuu | 27,3 °C (81,1 °F) | 16,3 °C (61,3 °F) | 11,0 °C (19,8 °F) | Leuto |
| Minneapolis-St. Paul, elokuu | 27,1 °C (80,7 °F) | 17,1 °C (62,8 °F) | 9,9 °C (17,9 °F) | Leuto |
| Washington, D.C. (Reagan), syyskuu | 27,1 °C (80,7 °F) | 17,8 °C (64,1 °F) | 9,2 °C (16,6 °F) | Leuto |
| New Orleans, lokakuu | 27,0 °C (80,6 °F) | 17,9 °C (64,3 °F) | 9,1 °C (16,3 °F) | Leuto |
| New York (Central Park), kesäkuu | 26,5 °C (79,7 °F) | 18,0 °C (64,4 °F) | 8,5 °C (15,3 °F) | Leuto |
| Boston, elokuu | 26,9 °C (80,4 °F) | 18,4 °C (65,1 °F) | 8,5 °C (15,3 °F) | Lämmin |
| Miami, maaliskuu | 27,0 °C (80,6 °F) | 18,7 °C (65,6 °F) | 8,3 °C (15,0 °F) | Lämmin |
| Honolulu, tammikuu | 26,9 °C (80,5 °F) | 19,3 °C (66,8 °F) | 7,6 °C (13,7 °F) | Lämmin |
Kaavio näyttää samat keskimääräiset alimmat lämpötilat Denverin 10,0 °C:sta (50,0 °F) Honolulun 19,3 °C:seen (66,8 °F). Ne ovat ilmaston keskiarvoja, eivät ennusteita.
Weartonin luokat koskevat tuntuvaa lämpötilaa, joka ottaa huomioon myös tuulen, ilmankosteuden ja auringon. Viimeinen sarake soveltaa niiden rajoja näihin ilman lämpötilan keskiarvoihin vain vertailun vuoksi. Jokainen keskimääräinen ylin on yli “Lämmin”-luokan 18 °C:n (64,4 °F) rajan. Keskimääräinen alin on “Leuto”-luokassa 28:ssa 32:sta kaupungin ja kuukauden yhdistelmästä, “Kylmä”-luokassa Denverissä ja “Lämmin”-luokassa Bostonissa, Miamissa ja Honolulussa.
Kosteassa ilmassa 26,7 °C tuntuu 27–30 °C:lta (81–86 °F)
Kun on 26,7 °C (80 °F) varjossa, 50–90 %:n suhteellinen ilmankosteus antaa lämpöindeksiksi 27,1–30,2 °C (80,8–86,3 °F). Se on National Weather Servicen lämpöindeksikaavan tulos. National Weather Servicen mukaan lämpöindeksi kertoo, kuinka kuumalta todella tuntuu, kun suhteellinen ilmankosteus yhdistetään ilman lämpötilaan. Arvot koskevat sen mukaan varjoisia paikkoja, joissa tuulee heikosti, ja täysi auringonpaiste voi nostaa niitä jopa 8,3 °C (15 °F).
Laskimme nämä arvot kaavalla ja 26,7 °C:n (80 °F) ilman lämpötilalla. Celsiusasteina annetut tulokset on muunnettu pyöristämättömistä Fahrenheit-tuloksista.
| Suhteellinen ilmankosteus 26,7 °C:ssa (80 °F) | Lämpöindeksi |
|---|---|
| 50 % | 27,1 °C (80,8 °F) |
| 60 % | 27,7 °C (81,8 °F) |
| 80 % | 29,0 °C (84,2 °F) |
| 90 % | 30,2 °C (86,3 °F) |
Kun ilman lämpötila on 26,7 °C (80 °F) ja ilmankosteus 20–40 %, National Weather Servicen kaava antaa lämpöindeksiksi hieman alle 26,7 °C (80 °F). 60 %:n ilmankosteudella se antaa varjossa 27,7 °C (81,8 °F). Kun mukaan otetaan National Weather Servicen täyden auringon lisäys, jopa 8,3 °C (15 °F), arvioimme yläarvon täydessä auringossa olevan 36,0 °C (96,8 °F).
Onko 27 astetta kuuma?
26,7 °C (80 °F) on lämmin sää, ja kosteassa ilmassa tai täydessä auringossa se voi tuntua kuumalta. Otetaan ilman lämpötila 26,7 °C (80 °F) varjossa heikossa tuulessa. Kun ilmankosteus on 50–90 %, sen laskettu lämpöindeksi on National Weather Servicen “Varovaisuutta”-luokassa (Caution), joka on 26,7–32,2 °C (80–90 °F): “Uupumus mahdollista pitkäkestoisessa altistuksessa ja/tai fyysisessä rasituksessa”.
Täysi auringonpaiste voi nostaa lämpöindeksiä jopa 8,3 °C (15 °F), National Weather Service sanoo. Se riittää nostamaan sen “Erityistä varovaisuutta” -luokkaan (Extreme Caution), joka on 32,2–39,4 °C (90–103 °F). Siinä luokassa lämpökrampit, lämpöuupumus tai lämpöhalvaus ovat mahdollisia pitkäkestoisessa altistuksessa tai fyysisessä rasituksessa. Tämä on yleistä tietoa, ei lääketieteellistä neuvontaa.
Vaaleat vai tummat värit 27 asteessa?
Kuumalla kannattaa pukeutua vaaleisiin väreihin. National Weather Service neuvoo käyttämään kevyitä, väljiä ja vaaleita vaatteita, jotka heijastavat lämpöä ja auringonvaloa. UV-säteiltä suojautumisesta CDC sanoo, että tiheästi kudottu kangas suojaa parhaiten ja että tummat värit voivat suojata enemmän kuin vaaleat. CDC:n mukaan myös märkä T-paita suojaa huonommin kuin kuiva. Kuumaan iltapäivään ehdotamme siksi vaaleita värejä tiheästi kudotussa kankaassa sekä hattua kasvoille ja niskalle.
Voiko 27 asteessa pitää farkkuja?
Kyllä, 27 asteessa voit pitää farkkuja viileämpänä aamuna tai iltana. Lämpimään 26,7 °C:n (80 °F) iltapäivään ehdotamme ohuita housuja, kuten pellavahousuja tai kevyitä chinoja, tai shortseja tai hametta.
Tarvitseeko 27 asteessa aurinkovoidetta ja hattua?
Suunnittele aurinkosuojaus UV-indeksin, älä lämpötilan mukaan. EPA:n UV-indeksiasteikon mukaan suojausta tarvitaan UV-indeksistä 3 alkaen: varjoa myöhäisestä aamupäivästä iltapäivän puoliväliin, laajakirjoista aurinkovoidetta, jonka SPF on 15 tai enemmän, suojaavia vaatteita, leveälieristä hattua ja aurinkolaseja. CDC:n mukaan UV-säteet voivat ulottua sinuun myös pilvisinä ja viileinä päivinä. Se lisää, että Yhdysvaltain mantereella ne ovat voimakkaimmillaan kello 10–16 kesäaikaa.
Hatuksi CDC ehdottaa mallia, jonka lieri kiertää koko hatun ympäri ja varjostaa kasvot, korvat ja niskan, tiheästi kudotusta kankaasta, kuten canvasista. Muistutuksena Wearton-työkalut näyttävät UV 3:sta alkaen “SPF 30 kasvoille” ja UV 6:sta alkaen “SPF 50 + aurinkolasit”. Tämä on yleistä tietoa, ei lääketieteellistä neuvontaa.
Paljonko 80 Fahrenheit-astetta on celsiuksina?
Kahdeksankymmentä Fahrenheit-astetta on 26,7 celsiusastetta. Kun muunnat Fahrenheit-asteet celsiusasteiksi, vähennä 32 ja kerro tulos luvulla 5/9: (80 − 32) × 5/9 = 26,7. Se on yli 18 °C (64,4 °F), joka on raja, jossa Wearton-työkalut siirtyvät “Leuto”-luokasta “Lämmin”-luokkaan.
Mitä tehdä seuraavaksi
Tarkista ennuste jokaiselle tunnille, jonka olet ulkona: kevyt asu on kuuminta tuntia varten ja kerros viileintä varten.
- Tarkista päiväsi aamu, iltapäivä ja ilta Mitä pukea huomenna -työkalusta tai seuraavat seitsemän päivää Mitä pukea tällä viikolla -työkalusta. Tämänhetkisen tuntuvan lämpötilan näet Mitä pukea tänään -työkalusta, joka ei vaadi rekisteröitymistä.
- Pue kevyet, väljät vaatteet noin 26,7 °C:n (80 °F) iltapäivälle. Valitse aamun ja illan kerros tunneittaisen tuntuvan lämpötilan mukaan. Ota kevyt kerros, kun on leutoa, ja lämmin neule tai kevyt päällystakki, kun tuntuu 10 °C:lta (50 °F) tai kylmemmältä.
- Viileämpää päivää varten lue, mitä päälle 20–21 asteessa ja mitä päälle 15 asteessa.
Weartonin verkkosovelluksessa Tänään-sivu näyttää päivän asun omista vaatteistasi. Ulkona vietetyn päivän jälkeen se kysyy, miltä sinusta tuntui, ja siirtää henkilökohtaista tuntuvaa lämpötilaasi ylös- tai alaspäin.
Tiedät värisi. Katso nyt, mitkä vaatteistasi sopivat niihin ja mitä pukea tänään.